İLGİLENDİĞİNİZ PROJEYİ SEÇİN

UZMANLARIMIZ SORULARINIZI YANITLASIN

.

HABERLER

“Sektörümüzde faiz oranlarının yüzde 0.79’a gerilemesinin etkileri sürüyor. TÜİK’in açıkladığı şubat rakamları, sektörümüzde henüz bahar gelmeden bahar havası yaşattı. Rakamlara göre; konut satışlarındaki yüzde 51.4’lük artış, yılbaşındaki artış trendinin yerini sağlamlaştırdı. Yabancıya satışlardaki artış da yüzde 20’yi aştı. Rakamlarda öne çıkan çok daha önemli bir oran var. O da kredili satışlarda yaşanan yüzde 400’e varan artış. Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle birlikte faiz oranları da paralel olarak ilerliyor. Bu durum kredili satışlara da artış olarak yansıyor. Kredi kullanılarak yapılan alımlarda, yapımı tamamlanan ya da tamamlanmak üzere olan projeler öne çıkıyor. Bu durum stoklarının hızla eritilerek yeni projelerin hayata geçirilmesi için zemin hazırlıyor.

Faiz indirimiyle başlayan hareketliliği, Pendik’te 9 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirdiğimiz 252 konut ve 15 ticari birimden oluşan ‘Ondörtüç Pendik’ projemizde de hissettik. Projemizdeki satışlar sektördeki satış oranlarının üstünde bir oranla ilerliyor. Dairelerimizi 0.79 faz oranı ve 180 ay vade avantajıyla yatırımcılarımızla buluştururken, farklı ödeme seçenekleriyle de yatırımcılar için cazibe yaratıyoruz. Düzenlediğimiz farklı kampanyalarla da yatırımcılarımıza cazip fırsatlar sunuyoruz. Doğru lokasyonda, doğru kurgulanmış ve doğru ödeme seçenekleri sunan projelerin satışlarda öne çıktığı bir dönemdeyiz. Satışların en düşük olduğu dönemde bile projemizdeki satışlar hep dinamik ilerledi. Yaklaşan bahar aylarında hazırlayacağımız kampanyalarımızla, yatırımcılarımızı İnsay Yapı ailesine kazandıracağız”

KAYNAK: İnşaat & Yatırım

Türkiye’de konut satışlarında son aylarda yaşanan hızlı yükselişler, sektör temsilcilerini 2020 için pozitif beklentilere yöneltti.

“Yeni proje üretemeyen şirketlerin sektörden çekilme süreci 2020’de hız kazanacak”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise gayrimenkul ve inşaat sektöründe temmuz ayında faiz oranlarında yapılan indirim ve uzayan vadelerin sektöre ciddi bir dinamizm kazandırdığını belirtti.

Oturum ya da yatırım amaçlı konut sahibi olmak isteyen yatırımcıların bu durumu fırsat olarak karşıladığını ifade eden Çulhalık, yıl sonuna sayılı günler kala açıklanan kasım rakamlarının yıl sonu hedeflerinin tutturulması noktasında çok önemli bir referans olacağını söyledi.

Çulhalık, temmuz ayı sonrası dönemin 2020 faaliyetleri için önemli bir zemin oluşturduğunu bildirdi. Satışlardaki hareketlilikte nitelikteki konutların başrol oynadığına dikkati çeken Çulhalık, “Bu yönde proje üreten şirketler, yeni dönemde yeni proje yapımı için düğmeye basacaklar. Dolayısıyla sektörümüzde 2020 yılını 2019’un son 5 ayı şekillendirecek diyebiliriz. Yatırımcılara güven sunan, kendi öz sermayesi ve müşteri potansiyeli ile ayakta duran, tecrübeli şirketlerin öne çıkacağı yeni bir dönem bizi bekliyor. Bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak kendi öz sermayesi ile ayakta duramayan, proje inşaatları durma noktasına gelen ve dolayısıyla yeni proje üretemeyen şirketlerin sektörümüzden çekilme süreci de 2020 yılında hız kazanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA/https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/konut-satislari-sektor-temsilcilerinin-2020-istahini-kabartti/1676239

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 oranında  artarak 146 bin 903 oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 410,2 oranında artış göstererek 57 bin 811 oldu.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,7 azalarak 51 bin 393 oldu.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
“Yatırımcıların güven beklentisini karşılayan firmalar, artışta söz sahibi”

Faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesinin yarattığı olumlu etkiler sürüyor. TÜİK’in açıkladığı eylül satış rakamlarına göre yüzde 15.4’lük artış satışlardaki artışın yıl sonuna kadar süreceğinin sinyalini veriyor. Eylül ayında kredili satışlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 410.2’lik artış yaşanması, faizlerdeki indirimin hızlıca satışa dönüştüğünü gösteren en önemli göstergeyi oluşturuyor. Yılbaşından ağustos ayına kadar geçen sürede düşüşe geçen satışlar, yeniden artış trendini yakaladı. Yılın tamamı için, hedeflenen rakamların çok gerisinde kalmayacağımızı düşünüyoruz. Yapılan indirimle talepte ağırlıklı olarak hemen teslim ve hemen tapu sunan projelerin payı oldukça büyük. Bu durum, yatırımcıların sadece düşük faiz ve uzun vade seçeneği aramadığını aynı zamanda güven beklentisi içerisinde olduğunu gösteriyor. Yatırımcılar, sektöre yapacakları yatırımın karşılığını uzun vadede değil hemen almak istiyor. Bu nedenle oturum ve yatırım amaçlı yapılan satın alımlarda öncelikli olarak kazanç faktörünü dikkate alıyor. Dolayısıyla yatırımcıların güven beklentisini karşılayan firmaların satışlarında bir artış söz konusu. Eylül ayındaki artışı, bu firmaların başarısı olarak görmek gerekiyor. Yılın kalan dönemi açısından baktığımızda, satışların artış yönlü devam etmesiyle mevcut stokların eritilmesinde çok önemli bir aşama kat edebiliriz.  Bu sayede 2020’de yeni projelerin hayata geçirilmesi için zemin hazırlayabiliriz.”

Haber Kaynağı: Emlak Kulisi

03.05.2014 tarihinden bu yana şirketimizde genel müdür sıfatı ile çalışan Vekalet KABA ile 11.05.2019 tarihi itibarıyla ilişiğimiz kalmamıştır. Kendisinin bu tarihten itibaren şirketimizi temsile, ilzama ve müşterilerimizle/iş ortaklarımızla ilişki kurmaya yetkisi bulunmamaktadır. Tüm müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve ayrıca üçüncü şahıslara önemle duyururuz.
Sn. Vekalet KABA’ya bundan sonraki hayatında başarılar dileriz.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

İnsay Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
Adına Yön. Kur. Bşk.
İhsan ÇULHALIK

 “Yatırım için en uygun döneme girdik”

Hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesi ve bankalarını da konut kredi faizlerini düşürmesinin ardından, gayrimenkul sektörü de elini taşın altına koydu ve konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasını başlattı. Ortalama 41 firma, tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyasını hayata geçirdi.

Böylece ev almak isteyen biri, yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli kredisini aylık yüzde 0,98 faiz oranıyla ödeyebilme imkanına kavuştu. Bu, sektöre ivme kazandıracak bir uygulama, yatırım için beklemede kalanların harekete geçeceği bir döneme girdik. Önümüzdeki aylar; gayrimenkul yatırımı yapacaklar için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Biz de İnsay Yapı olarak haziran ayında teslim edeceğimiz projemiz ‘Ondörtüç Pendik’te kişiye özel ödeme imkanlarımızla, peşinatı vadelendiriyoruz. Ek bir fiyat artışımız yok, buna ek olarak fiyatlarımızda uyguladığımız yüzde 20 + yüzde 10 indirimle kampanyaya destek oluyoruz. Projelerimizden daire almak isteyip de banka kredisi kullanmak isteyenler ‘yüzde 10 peşin 7 yıl 0 faiz’ ya da ‘120 ay 0,99 faiz’ ödeme seçeneklerini tercih ederek ev sahibi olabilirler. Bu tip desteklerin daha uzun süreli olmasının sektöre daha ciddi fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.

“Bundan sonraki rakamlarda sıçrama göreceğiz”

2018 Mart ayında Türkiye genelindeki, konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma olmuştu, bu rakamın nisan ayında yüzde 9,9’a gerilediğini görüyoruz. Yıl başından bu yana düşüş trendinde olan konut satışları verilen teşvik ve desteklerden sonra artış trendine girecek. Hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesiyle başlayan ve bankaların da konut kredi faizlerini düşürme kararıyla süren hareketin meyvelerini mayıs ayı itibariyle görmeye başlayacağız. Buna ek olarak 15 Haziran’a kadar geçerli olacak gayrimenkul firmalarının uygulamaya aldığı konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasıyla beraber rüzgar tersine dönecek. Kısacası bundan sonraki rakamlara baktığımızda yukarı yönlü ciddi sıçramalar göreceğiz.

 

ONDÖRTÜÇ PENDİK’TE YÜZDE 10 PEŞİN 84 AY 0 FAİZLE
Pendik’te yükselen Ondörtüç Pendik projesinde yüzde 10 peşin 84 ay 0 faizle konut sahibi olunabiliyor. Teslime sadece 2 ay kalan projede ayda 2 bin 860 TL taksitle konut sahibi olunabiliyor. 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri yer alan Ondörtüç Pendik projesinde fiyatları 251 bin TL’den başlıyor.

İnsay Yapı, İstanbul Anadolu Yakası’nın en hızlı gelişen bölgelerinden Pendik’te inşa ettiği ‘Ondörtüç’ projesinden ev almak isteyenler için bahara özel kampanyasını sunuyor. Kampanya kapsamında ‘yüzde 10 peşin, 84 ay vade ve 0 faiz’le konut sahibi olmak kolay hale geliyor.

İnsay Yapı, İstanbul Anadolu Yakası’nın en hızlı gelişen bölgelerinden Pendik’te hayata geçirdiği ‘Ondörtüç Pendik’ projesinde ev sahibi olmayı kolaylaştıran yeni bir kampanyaya start verdi. Bahar kampanyasına göre ‘Ondörtüç Pendik’ten oturum ya da yatırım amacıyla ev almak isteyenler ‘yüzde 10 peşin, 84 ay vade ve 0 faiz’ fırsatından yararlanabilecek.

‘Ondörtüç Pendik’ten ev almak isteyenler için yeni bir kampanyayı hayata geçirdiklerini belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Ondörtüç Pendik’te örnek daire hazır, dış cephe kaplaması bitti ve teslime de sadece 2 ay kaldı. Bu şartlarda hem birikimini değerlendirmek için hem de oturmak için projemize gelen müşterilerimize ‘yüzde 10 peşin, 84 ay vade ve 0 faiz’ fırsatı sunuyoruz, hem de 2 bin 860 TL’den başlayan taksit imkanıyla” dedi.

Daire fiyatları 244 bin TL’den başlıyor

Üç farklı konut tipinin bulunduğu ‘Ondörtüç Pendik’te, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri yer alıyor. 9 bin metrekarelik alan üzerine kurulan ‘Ondörtüç Pendik’; 243 konut ve 21 ticari birimden oluşuyor. Büyüklükleri 68 ile 146 metrekare arasında değişen daire seçenekleri sunan ‘Ondörtüç Pendik’te daire fiyatları ise 1+1’lerde 251 bin TL, 2+1’lerde 333 bin TL ve 3+1’lerde ise 498 bin TL’den başlıyor.

24 saat güvenlik hizmetinin yer aldığı ‘Ondörtüç Pendik’ sakinlerine; yüzme havuzu, yürüyüş yolları, çocuk parkı, spor alanları, dinlenme alanları imkanının yanı sıra kapalı otopark ayrıcalığı da sunuyor. Profesyonel site yönetiminin bulunacağı ve her daireye depo alanının tahsis edileceği projedeki mağaza ve restoranlar da site sakinlerine kendi kendine yetebilen bir yaşam alanı vadediyor. Pendik’in merkezinde yer alan ‘Ondörtüç’, merkezi noktalara yakınlığıyla dikkat çekiyor.

Özel hastanelerin yanı sıra Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne 3 dakika mesafede yer alan ‘Ondörtüç Pendik’, Sabiha Gökçen Havalimanı ile hızlı feribota ise 15 dakika ve eğitim kurumlarına da komşu olacak mesafede konumlanıyor.

Yapımı devam eden Şeyhli metro istasyonu projeye birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Teknokent’e de komşu olan proje ayrıca, bölgenin en büyük alışveriş merkezi Viaport’a da çok kısa sürede ve kolay bir şekilde ulaşma imkânı sunuyor. Proje, dört bir yanı sağlık kuruluşlarıyla çevrili ve özel hastanelerin yanı sıra Marmara

Emlakkulisi.com ev sahipliğinde gerçekleşen 8. Konutta Satış ve Pazarlama Buluşmaları kapsamında konuşan İnsay Yapı Serdar Yılmaz konutlara olan ihtiyaçtan ve bunun piyasaya yansımalarından bahsetti…

Bunun dışında ciddi bir ihtiyaç var. İşin güzel tarafı insanlar bu konuda bilinçlendi. Yeni projelere bir talep olacaktır. İhtiyacın talebe dönmesi önemli. Ne kadar talebe dönecek en önemli soru bu. Alınabilir satılabilir konutlar… Tabii ciddi bir arsa fiyatlamasında dengesizlik var. Bugün kat karşılığı oranlara baktığımızda satılır arsa fiyatlarıyla çok farklı değerler görüyoruz. Bu değerlerin önümüzdeki dönemde biraz düzeltmeye gideceğini düşünüyorum. Bugün arsa alarak çok verimli yatırımlar yapılması mümkün. Kat karşılığı projelere yatırım yapmaktan ziyade aynı bölgelerde konutlar alıp daireler alıp arsalar almak çok daha iyi görünüyor. Bu tip düzeltmeler olacak. Piyasanın önü açık, zaman zaman bu tip düzeltmeler olur. İhtiyaç olduğu sürece piyasa talebi yaratacaktır.

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yeni bir vizyon kazandırmak için 21 yıl önce harekete geçen İnsay Yapı, kentsel dönüşüme de giriyor.

Geçmişi Kolsuzlar Group’un kendi arazileri üzerinde depo, fabrika, plaza ve konut projeleri geliştirmeye dayanan İnsay Yapı, 2011 yılında faaliyetlerini tek çatı altında toplayarak taahhüt işlerinin yanısıra markalı konut üretimine de geçti. Gayrimenkul satın alınmasının yanı sıra kat karşılığı veya hasılat paylaşımı yöntemi ile markalı konut projeleri geliştiren İnsay Yapı, Emlak Konut GYO’nun düzenlediği arsa ihalelerinde de yüksek teklifler sundu.
Geliştirdiği ofis, sanayi ve ticari taahhüt işlerinin yanı sıra markalı projelerde de yer almak isteyen İnsay Yapı, kısa sürede titiz çalışmasını faydasını gördü. Firma, Ankara ve İstanbul’da birbirinden seçkin lüks konut projeleri üretiyor.

İstanbul’un bir çok ilçesinde hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında İnsay Yapı da farklı ilçelerde kentsel dönüşüm atağına kalktı. İnsay Yapı, özellikle Ataşehir’de farklı adalarda birden fazla projenin çalışmalarını yürütüyor.
İnsay Yapı, İstanbul Yenisahra’da 18 bin m2 ve 14 bin m2 üzerine yapmayı planladığı konut ve ticari alanlara sahip karma projeler için arsa sahipleri ile düzenlediği bir yemekte biraraya geldi ve bölge halkının yoğun ilgisiyle karşılaştı.